Stöck,Gerhard

Portret użytkownika hlebek

Gerhard Stoeck na Olimpiadzie 1936

Gerhard Stöck, urodził się 28 czerwca 1911r. w Grabionnej, (Kaiserswalde) w powiecie wyrzyskim.  Do Trzcianki jego rodzina sprowadziła się zapewne po zmianie granic państwowych w 1920r. Był niemieckim lekkoatletą specjalizującym się w rzucie oszczepem i pchnięciu kulą.

W obu dyspcyplinach był wielkrotnym mistrzem lub wicemistrzem Niemiec, a w 1936 został wicemistrzem Niemiec w dziesięcioboju.Na igrzyskach olimpijskich w Berlinie w 1936r. zdobył dwa medale: w pchnięciu kulą brązowy, zaś w rzucie oszczepem złoty, wchodząc na podium z piątego miejsca, które zajmował po pierwszych czterech konkursach. W 1938r., na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Paryżu zdobył srebrny medal w pchnięciu kulą, a w rzucie oszczepem zajął 7. miejsce. Trzykrotnie był akademickim mistrzem świata: w 1935 w rzucie oszczepem i pięcioboju, a w 1939 w pchnięciu kulą.

Od 1933r. należał do S.A., gdzie osiągnął stopień Sturmbahnführera. W czasie wojny walczył na froncie wschodnim, m.in. pod Stalingradem. Po zakończeniu II wojny światowej osiadł w Hamburgu, gdzie kontynuował karierę sportową. W latach 1946 i 1947 był mistrzem Niemiec w rzucie oszczepem, a w 1947 wicemistrzem kraju w pchnięciu kulą. Po zakończeniu kariery sportowej zaangażował się w ruch olimpijski. Był szefem niemieckiej misji olimpijskiej w czasie olimpiad w Melbourne i Rzymie, był również przedstawicielem Niemiec w czasie olimpiady w Tokio. Przez długie lata był dyrektorem hamburskiego Sportamt’u. Zmarł po długiej chorobie w Hamburgu 29 marca 1985r.

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer