Parę słów o Wirtualnym Muzeum Trzcianki, czyli kto za tym stoi
Pomysł stworzenia wirtualnego muzeum pojawił się wczesną wiosną 2011 r. Po wykładzie na temat dziejów miejscowości, który miał wówczas Marcin Hlebionek, jakoś tak od słowa do słowa zebrała się grupa osób chętnych, aby siąść i zrobić coś nowego, a przy tym, być może, pożytecznego. I tak to się zaczęło. Na początku zniknęła strona internetowa (www.schonlanke.eu), na której od kilku lat prezentowane były zbiory Tomasza Jurczyka. Ale tak, jak łatwo było "zniknąć" ową publikację internetową, tak o wiele trudniej było wybudować coś nowego na jej miejscu. Mimo tego iż zrąb wirtualnych zbiorów już istniał: były nim skany, które pozostały po zlikwidowanym portalu. Ale, mimo ogromnej ilości elementów, zbiór ten był dość przypadkowy i. mimo wielu zalet, nie pozwalał na w miarę pełne przedstawienie dziejów miejscowości. Cóż, trzeba było przejrzeć w poszukiwaniu innych obiektów zbiory archiwalne i biblioteczne oraz zawartości swoich szuflad i twardych dysków. Efekt tych poszukiwań właśnie oglądasz, Internauto. Pozostało już jedynie stworzyć strukturę całości, dopisać część werbalną, poobsadzać obiekty, pouzupełniać luki, które wyszły w międzyczasie i jest: Wirtualne Muzeum Trzcianki. Nasze dziecko: dziecko czterech, no pięciu, niech będzie, sześciu, facetów. Dziecko, z którego jesteśmy dumni. I mamy nadzieję, że chociaż jest wcześniakiem [od marca do października minęło siedem miesięcy], będzie udane.
Wirtualne Muzeum Trzcianki stworzyli
Tomasz Jurczyk, rocznik 1973 urodzony w Trzciance i po dzień dzisiejszy tu mieszkający. Odkąd sięgam pamięcią zawsze coś zbierałem.Znaczki, kufle,płyty winylowe. Dopiero około 1998r roku ograniczyłem swoje zainteresowania do eksponatów dotyczących miasta, w którym mieszkam. W rozwijaniu kolekcji pomagała i pomaga mi do dziś moja rodzina. Zdarza mi się także nękać przyjaciół oraz znajomych.
Od 4 lat jestem szczęśliwym ojcem dwóch pociech: syna Patryka i córki Dominiki.
Dziękuję Wam wszystkim za wsparcie.
Piotr Wawrzyniak, rocznik 1968, mimo urodzenia w Nowym Tomyślu, nie pamięta innego miejsca zamieszkania niż Trzcianka. Miłośnik małych lokalnych tradycji, osobliwych ludzi i miejsc nie pasujących do nowoczesnego świata. Zainteresowania niszowe np. browarnictwo amatorskie, ale zawód wykonywany popularny – nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 2. Żonaty, córka Marta.
Łukasz Nowak, urodzony w 1985 r. w Trzciance, od 2004 w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Saletynów, w latach 2006-2010 studiował filozofię i teologię na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, od 2010 r. studiuje teologię w Szwajcarii, obecnie mieszka w Księstwie Liechtensteinu.
Ale nadal Neudorfer (przyp. MH)
Marcin Hlebionek, rocznik 1974. Ani w podstawówce, ani w szkole średniej nie wygrał konkursu wiedzy o Trzciance na szczeblu ponadszkolnym. Mimo tego, a może właśnie dlatego, został historykiem. I archiwistą. Bo w archiwach są źródła, które potrafią mówić, ale trzeba się w nie wsłuchać. Pracę znalazł w Zakładzie Nauk Pomocniczych Historii UMK. Obecnie wyrósł z mediewistyki i zajmuje się poważniejszymi sprawami, jak pieczęcie, herby, rękopisy. Ich rozumienia oraz interpretacji próbuje uczyć innych. Największe osiągnięcie: syn, Oleg.
Wirtualne Muzeum Trzcianki powstało przy współudziale:
- serwisu trzcianka.info
- serwisu magmart.trz.pl
Serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc właścicielom owych serwisów.
I nie jest to nasze ostatnie słowo ....