Powojenna Trzcianka w fotografiach ze zbioru Zbigniewa Zajkowskiego

Portret użytkownika hlebek

Zbigniew Zajkowski

          Zbigniew Zajkowski urodził się w 1931 roku w Grodnie, dzisiaj na Białorusi a wtedy polskim mieście na Kresach Wschodnich. Tam też rozpoczął szkolną edukację. W 1946 roku w ramach tzw repatriacji z rodziną znalazł się na Ziemiach Zachodnich czy jak wtedy mówiło się Odzyskanych, właśnie w Trzciance. Kontynuował naukę a w 1952 roku powołany został do odbycia służby wojskowej, za patriotyczny zryw młodości odbywał ją w kopalni jako represjonowany żołnierz- górnik

          Po powrocie do Trzcianki zatrudniał się jako pracownik umysłowy w trzcianeckich zakładach, na koniec aż do przejścia na emeryturę w PKP BP. Ale nie praca zawodowa była pasją jego życia. Tą pasją, a właściwie pasjami od wczesnej młodości do dzisiaj jest żeglarstwo i fotografika. Dzisiaj, ze względu na wiek i stan zdrowia, już bardziej we wspomnieniach. Ale na te dwa tematy może mówić dużo i czyni to chętnie. Jest kopalnią prawdziwą wiedzy o trzcianeckim żeglarstwie, które organizował, a łodzie wtedy wykonywali własnoręcznie i przystań odbudowali sami. Jest również kopalnią wiedzy o fotografice, fachowej wiedzy, bo ukończył w 1975 roku w Warszawie Studium Fotografiki i Filmu. Można powiedzieć, że fotografował również zawodowo, w latach 1976- 2010 w niepełnym wymiarze etatu był fotografikiem trzcianeckiego Muzeum.

           Zbigniew Zajkowski chętnie mówi o swoich pasjach a rozmowy dokumentuje licznymi  zdjęciami, które zachował. Zaczynał fotografować Trzciankę w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, pamieta sporo wydarzeń i ludzi z tamtych lat.

          Warto wykorzystać pamięć i zbiory tego niezwykłego pasjonata.

Henryk Rogacki

I. Miasto

1. Południowy fragment założenia parkowego przy mauzoleum na tle ruin zabudowy znajdującej się w miejscu dzisiejszego Ronda Solidarnośći (1945?)

2. Mauzoleum żołnierzy Armii Czerwonej. Na drugim planie pomnik ku czci mieszkańców Trzcianki poległych w I wojnie światowej (wzniesiony w 1934r.) oraz ruiny zachodniej pierzei rynku (1945?)

3. Trzcianecki czołg i mauzoleum widok z osi dawnej ul. Dworcowej [Bahnhofstrasse, dziś jej reliktem jest wyjazd z parkingu "Pod Platanem" równoległy do ul. Sikorskiego], lata '40.

4. Założenie Mauzoleum. Widok z wieży Kościoła św. Jana w Trzciance, Lata '40.

5. Budynek przy ul. Sikorskiego, w którym mieściła się drukarnia LZO Lubmor (na przeciwko dawnej siedziby oddziału banku PKO BP), lata 60-70?

6. Trzcianeckie śródmieście. Lata '50-60?

6. Budowa gmachu Młodzieżowego Domu Kultury w Trzciance lata  65 albo 66 rok .

Informacja o dacie budowy uzyskana od forumowicza lukas9.

Zespół WMT dziękuje za pomoc. .

7. Budowa bloku przy Rondzie Niepodległości

II. Ludzie

8. Żołnierze radzieccy (uczestnicy walk o miasto? urzędnicy komendantury? garnizon?) przed mauzoleum. Na drugim planie widoczny fragment pomnika ku czci mieszkańców miasta poległych w czasie I wojny światowej (1945?).

9. Uroczystości związane z odsłonięciem mauzoleum lub przekazaniam polskiej społeczności miasta opieki nad nim (?). Sierpień lub listopad 1945.

10. Uroczystości związane z odsłonięciem mauzoleum lub przekazaniam polskiej społeczności miasta opieki nad nim (?). Sierpień lub listopad 1945.

11. Trzcianecka milicja. Lata '40.

12. Uczniowie odgruzowują miasto - fotografia pochodzi z lat 1962 lub 1963. Klasa prof. Franciszka Zielińskiego z trzcianeckiego Ogólniaka przedstawia porządkuje teren przy zbiegu ul. Sikorskiego i Kościuszki pod budowę budynku mieszkaniowego mieszczącego dawniej kawiarnię "Pod Platanem ".

Za informacje dziękujemy Panu Wojciechowi Gruntowi. Zespół WMT.
 

13. Prace przy odgruzowywaniu miasta. Okolice dawnej południowej pierzei rynku. W tle widoczne ruiny przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Dąbrowskiego. Lata '40.

 14. Uroczysty pochód. Lata '40?

15. Boże Ciało 1948r.

16. Pochód pierwszomajowy 1946?

17. Amatorski zespół teatralny. Lata '40-'50?

18. Amatorski zespół artystyczny, koniec lat '40.

19. Uczestnicy rajdu motorowego? lata '50.

20. Harcerki. Lata '70?

21. Przedszkolaki na stopniach  restauracji "Leśna". Lata '70?

22. Teatr amatorski, lata 80?

III. Żeglarstwo

23. Przysięga młodych żeglarzy. Lata '70.

24. Omegi na jeziorze Sarcz

IV. Przyroda

Pan Czempinski wysłał wiadomość, korzystając z formularza kontaktowego na
stronie http://wirtualnemuzeumtrzcianki.trz.pl/contact.

Jedno ze zdjęć przyrody nie jest zdjęciem z Trzcianki. Tj. zdjęcie mostu
na rudawce w Kuźnicy Czarnkowskiej drugim ciekiem wodnym płynie woda
zasilająca Młyn znajdujący się nie daleko Mostu. W czasie drugiej wojny
tam znajdował się areszt dla jeńców wojennych. Po II wojnie światowej
był to dom Stanisława i Sabiny Czempińskich w chwili obecnej jest
również w posiadaniu rodziny. Obiekt ciekawy godny zainteresowania znajduje
się w nim wiele ciekawych urządzeń młyńskich. Pozdrawiam Robert
Czempiński

Zespół WMT dziękuje za rozpoznanie i opis tego miejsca.

Wirtualne Muzeum Trzcianki dziękuje Panu Zbigniewowi Zajkowskiemu za udostępnienie fotografii do publikacji oraz Panu Marcinowi Boguckiemu za pomoc w ich digitalizacji.

Zespół Wirtualnego Muzeum Trzcianki zwraca się do wszystkich odwiedzających z prośbą o pomoc w identyfikacji osób i miejsc utrwalonych na zdjęciach. W razie posiadania jakichś informacji, mogących w tym pomóc prosimy o kontakt.

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer