Pierwsze dni wolności na ziemi czarnkowsko- trzcianeckiej. Materiały z konferencji Czarnków 19 stycznia 2005r.

Portret użytkownika hlebek

Siedem lat temu, 19 stycznia 2005 r. odbyła się w Czarnkowie konferencja popularno-naukowa pt. Pierwsze dni wolności na ziemi czarnkowsko-trzcianeckiej. Zorganizowało ją Muzeum Ziemi Czarnkowskiej w Czarnkowie przy współudziale pracowników Filii ówczesnej Akademii Świętokrzyskiej w Piotrkowie Trybunalskim oraz wsparciu Starostwa Powiatowego. W jej trakcie referaty wygłosili zarówno pracownicy naukowi Uczelni (tak piotrkowskiej Akademiii jak i toruńskiego UMK) ale też miejscowi historycy, zajmujący się dziejami regionu.

Działania jednostek wojskowych wchodzących w skład 2 Frontu Białoruskiego, wkraczających  na ziemie północnej Wielkopolski na początku stycznia 1945 roku przedstawiła profesor Wanda Krystyna Roman – pracownik naukowy Akademii Świętokrzyskiej. Wraz z zakończeniem działań wojennych,  pojawił się problem przejęcia i uruchomienia gospodarki w naszego rejonu. Zagadnienia te poruszył profesor Maciej Szczurowski – również pracownik naukowy Akademii Świętokrzyskiej. Podkreślił on różnice jakie miały miejsce przy przejmowaniu i organizowaniu życia społecznego i gospodarczego na terenach na południe i północ od linii Noteci: w Czarnkowie niemal nazajutrz po wkroczeniu wojsk sowieckich zawiązały się podstawowe struktury przywracające normalne funkcjonowanie miasta, w Trzciance dopiero w połowie kwietnia 1945 roku.

Refleksjami na temat wyzwolenia Czarnkowa i Trzcianki podzielił się dr Jan Dolata – dyrektor Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance, zaś o problemach, na jakie napotykała organizacja administracji państwowej, opowiedział dr Robert Degen – pracownik naukowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Trzcianecki regionalista mgr Henryk Rogacki zajął się tematem osadnictwa „pierwszej fali”, tj. w pierwszych miesiącach 1945 roku na terenach na północ od Noteci, kiedy opuszczone przez ludność niemiecka wsie czekały na zasiedlenie.  Przybywających na Ziemie Odzyskane osadników czekał długi proces oswajania się z nową rzeczywistością. Jego różnorakie aspekty zaprezentowała kustosz Anna Sawicka z trzcianeckiego muzeum. „Strach, niepewność, chaos” towarzyszący wkraczaniu frontu na tereny powiatu i dalsze losy ludności niemieckiej przedstawiła związana z Muzeum Ziemi Czarnkowskiej mgr Karolina Rążewska.

Echa historycznych wydarzeń ze stycznia 1945 roku w nowoczesnych mediach przybliżył dr Marcin Hlebionek – pracownik naukowy Akademii Świetokrzyskiej, który próbował scharakteryzować zawartość niemieckich stron internetowych.

Program konferencji:

• prof. Krystyna Roman Walki radziecko-niemieckie w rejonie Czarnkowa i Trzcianki w styczniu 1945 roku.
  • prof. Maciej Szczurowski Problemy przejęcia i uruchomienia gospodarki po II wojnie światowej w rejonie czarnkowsko-trzcianeckim.
  • dr Jan Dolata Wyzwolenie - kilka refleksji.
  • dr Robert Degen Organizacja polskiej administracji w regionie czarnkowsko-trzcianeckim w 1945 roku.
  • mgr Henryk Rogacki Kształtowanie się struktur społeczno-gospodarczych po 1945 roku na ziemiach dzisiejszego powiatu.
  • mgr Anna Sawicka Oswajanie ziem na przykładzie życia codziennego w powojennej Trzciance.
  • mgr Karolina Rążewska Strach, niepewność, chaos – ludność niemiecka  w latach 1944/1945.
  • dr Marcin Hlebionek Wydarzenia stycznia 1945 roku w rejonie czarnkowsko-trzcianeckim na niemieckich stronach WWW.

Niestety, mimo upływu czasu materiałów pokonferencyjnych nie udało się opublikować w wersji drukowanej. Stąd też Dyrektor Muzeum Ziemi Czarnkowskiej w Czarnkowie wyraziła zgodę na umieszczenie tekstów referatów, które udało się zebrać, na stronach Wirtualnego Muzeum Trzcianki.

Serdecznie dziękujemy.

Jako załączniki w Biblioteczce cyfrowej zostały opublikowane referaty:

prof. W. K. Roman

prof. M. Szczurowskiego

dr R. Degena

dr M. Hlebionka

ZałącznikRozmiar
W_Roman.pdf222.58 KB
M_Szczurowski.pdf373.25 KB
R_Degen.pdf266.27 KB
Hlebionek.pdf431.03 KB
Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym