Lasocki, Antoni

Portret użytkownika hlebek

Pieczęć sygnetowa Antoniego LasockiegoAntoni Lasocki, h. Dołęga, syn Józefa i Anny z Grabowskich. Urodził się w 1727r. Kiedy osiągnął 17 lat, jego ojciec, klient Radziwiłłów, umieścił go w I regimencie pieszym buławy wielkiej litewskiej szefostwa hetmana Michała Kazimierza Radziwiłła (Rybeńko). W 1754r. otrzymał swój pierwszy urząd: podczaszego gostyńskiego. Następne dwa lata (1754-1755) spędził na podróżach po Europie Zachodniej. W 1764r. posłował z ziemi gostyńskiej na sejm konwokacyjny, w czasie którego był m.in. członkiem rady interregalnej przy prymasie. Później został wybrany posłem na sejm elekcyjny. Jako poseł ziemi gostyńskiej podpisał elekcję Stanisława Poniatowskiego na króla. W 1765 został szmbelanem dworu królewskiego. W tym samym roku wszedł w skład Komisji Wojskowej Koronnej. Przez sejm rozbiorowy 1772r. został wyznaczony na jednego z komisarzy do wytyczenia granicy z Austrią. Od 1780r. na kolejnych sejmach zabiegał bezskutecznie o przyjęcie do Rady Nieustającej oraz Komisji Skarbu Koronnego. W 1781r. otrzymał Order św. Stanisława, a osiem lat później został kawalerem Orderu Orła Białego. Poparł Konstytucję 3 maja, uchwaloną w 1791r. Zbliżywszy się w tym okresie do króla uczestniczył w sejmie grodzieńskim 1793r., i w tym samym roku, z królewskim poparciem, został członkiem Rady Nieustającej. Dzięki królowi został też w 1794r. wojewodą ciechanowskim.

Lasocki odziedziczył kupione przez ojca, Józefa, dobra trzcianeckie. W jego czasach zaczęto rozbudowywać w Trzciance tzw. Nowe Miasto, co, zdaniem niektórych badaczy  [Z. Kulejewska-Topolska], było równoznaczne z lokacją drugiego organizmu miejskiego. Domysłu tego nie potwierdzają jednak współczesne źródła. W 1778r. Lasocki odsprzedał Trzciankę Mikołajowi Swinarskiemu.

Antoni Lasocki zmarł w roku 1799. Z małżeństwa z Teresą Laskowską miał jedną córkę, Izabelę zamężną ze znanym kompozytorem Michałem Kleofasem Ogińskim.

Witrynę napędza Drupal, system zarządzania treścią o publicznie dostępnym kodzie źródłowym

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer